Vajina nasıl bir organdır ve görevi nedir?

Vajina kadınlarda vajina ağzından rahim ağzına kadar uzanan, kas ve liflerden oluşan, elastik kanala verilen isimdir. Kadın cinsel organının iç kısmı vajina, dış kısmı ise vulvadır. Vajinanın iki ana görevi vardır:

-Üreme (kadının adet döngüsü ve doğum)

-Cinsel ilişki

'Vajinal Genişleme Sendromu' nedir?

Vajina duvarı elastik yapısı sayesinde, cinsel ilişki esnasında yeterince esneyerek, erkeğin penetrasyon yapmasına olanak tanır. Doğum sırasında ise bebeğin önce kafasının sonra tüm vücudunun geçişini sağlayacak kadar esnek bir organdır.

Çeşitli nedenlerle vajinanın optimum yapısının bozularak vajina kaslarının elastikiyetini kaybetmesi sonucunda vajina kanalının genişlemesine ve çapının büyümesine 'vajinal genişleme sendromu' adı verilir. Bu durum genellikle normal doğum esnasında vajinanın fazla esnemesi ile ilgili olmakla birlikte, başka sebepleri de olabilir.

Vajinal Genişleme Sendromunun sebepleri nelerdir?

Vajinal genişlemenin başlıca sebebi normal doğumdur. Özellikle birden fazla doğum yapmak bu duruma neden olsa da, tek doğum yapan kadınlarda da genişleme görülebilir.

Vajinal genişlemeye neden olabilecek diğer faktörler ise şunlardır:

-Hamilelik (özellikle aşırı kilo alınan hamilelikler)

-İleri yaş ve menopoz

-Sigara içmek

-Aşırı kilolu olmak ve obezite

-Hormonal nedenler

-Yapısal özellikler

Vajinal genişleme sendromu ne gibi sorunlara yol açar? Neden tedavi edilmesi gerekir?

1. Cinsel ilişkiden alınan haz azalabilir: Cinsel ilişki sırasında haz duyulması büyük ölçüde erkek ve kadın cinsel organlarının anatomisine bağlıdır. Vajina kanalının elastik dokusunu kaybetmesi sonucunda kadının anatomisi değişime uğrar. Vajina kasları tonusunu ve gücünü kaybeder, yeterli destek ve kontrolü sağlayamazlar. Vajina kanalı genişler, erkek cinsel organını yeterince kavrayamaz ve sonuçta cinsel ilişki sırasında duyulan haz azalabilir. Pek çok kadın vajinadaki elastikiyet kaybını vajinadan ilişki sırasında ses gelmesi olarak da yaşayabilmekte ve bu durumdan rahatsızlık duymaktadır. Bu durum kadında özgüven kaybına yol açabilmekte ve cinsel ilşkiden kaçmaya kadar varabilmektedir.

2. İdrar kaçırmaya yol açabilir: Vajinal kas desteği kaybı ve bağ dokusu katmanlarındaki yıpranmanın en sık görülen sonucu günlük yaşantıda büyük sıkıntılara ve özgüven kaybına yol açan idrar kaçırma sorunudur. Kadın gülerken, hapşırırken, öksürürken veya spor yaparken idrar kaçırır.

3. Organ sarkmaları olabilir: Kadında pelvik bölgede bulunan organlar vajina, rahim ağzı, rahim, idrar torbası, idrar kanalı, ince bağırsak ve rektumdur. Vajinal kas desteğinin azalması sonucu pelvik bölgede bulunan organlar bu kaslar tarafından yerinde tutulamaz hale gelir ve bu organlarda sarkma olabilir.

Lazerle Vajina Estetiği nedir?

Son birkaç yıldır tıpta özellikle estetik alanında pek çok derde deva olan lazer teknolojisi, vajinal genişleme sendromunun tedavisinde de başarıyla kullanılmaya başlanmıştır. Merkezimizde kullanılan Er-YAG Lazer teknolojisi özellikle vajina daraltma ve idrar kaçırma tedavisinde kadınlara ameliyatsız, acısız, ve etkili bir çözüm sunmaktadır.

Lazer ışınlarının dokularda oluşturduğu foto-termal etki ile yeni kolajen üretimi tetiklenir Bunun sonucunda hem mevcut kolajen dokusu hızla yenilenmeye başlar hem yeni kolajen lifleri oluşur ve vajinal kanalda daralma ve yenilenme olur. İdrar kaçırma şikayeti çok ileri safhada değilse kaybolur.

Lazerle Vajina Estetiği kimler için uygundur?

Eğer aşağıdaki durumlardan biri sizin için geçerliyse lazerle vajina estetiği sizin için uygun olabilir:

-Hamilelik ve doğum sonrası vajinanızın eski haline dönmediğini, optimum yapısını ve fonksiyonunu kaybettiğini düşünüyorsanız

-Çeşitli sebeplerle vajinal genişleme sendromu yaşıyorsanız ve bu nedenle cinsel ilişkiden eskisi kadar zevk almıyorsanız ya da partnerinize zevk veremediğinizi düşünüyorsanız

-Cinsel ilişki veya günlük hareketleriniz sırasında sıklıkla 'vajinadan ses gelmesi' sorunu yaşıyorsanız ve bu durumun vajinal genişleme sorunundan kaynaklandığına inanıyorsanız

-Gülerken, öksürürken, hapşırırken veya egzersiz yaparken idrar kaçırıyorsanız

-İleri yaş ve menopoz nedeniyle vajinanınzın fonksiyonunu ve dinamiğini yitirdiğini, 'vajinal atrofi' yaşadığınızı düşünüyorsanız.

-Vajinal genişleme sorununu etkili bir yöntemle çözmek istiyor ancak vajina daraltma ameliyatı ile ilgili riskleri almak ve ameliyat sonrası normal yaşantınızdan uzak kalmak istemiyorsanız.

Lazerle Vajina Estetiğinin avantajları nelerdir?

-Ameliyat, anestezi, kesi ve dikiş gerektirmez


-Uygulama sırasında veya sonrasında acı duyulmaz


-Günlük yaşantıya hemen dönülebilir


-Ölçülebilir sonuçlar elde edilir

-Yüksek başarı oranları ve hasta memnuniyeti sağlayan etkili bir çözümdür

-Komplikasyon riski ve yan etkisi olmayan güvenilir bir sistem
dir

-Öğle arasında bile uygulanabilecek kadar kısa sürer (20-25 dk)

 

Merkezimizde kullanılan bu lazerle genital bölgede hormonal değişimlere bağlı oluşan renk koyulaşmaları ve cilt gevşemeleri de tedavi edilebiliyor. (Lazerle Genital Bölge Renk Açma)

Gerek görülürse kısa süreli bir anestezi ile gerçekleştirilebilen küçük bir operasyonla iç ve dış dudaklardaki şekil bozuklukları da düzeltilebiliyor. (Dudak sarkması gibi)

(Labiaplasti hakkında detaylı bilgi için tıklayınız)